industryliner.blogg.se

Home depot pea gravel
Home depot pea gravel











home depot pea gravel

Pea gravel isn't ideal for hot or arid climates because it retains more heat than other gravels. Pea gravel is generally 3/8" in size and naturally smooth. Pea gravel blend with naturally smooth textures up close Bulk rates are $29 to $40 per cubic yard with self-pickup from a local quarry or $1 to $3 per cubic foot. Pea gravel costs $28 per ton when ordering at least 24 tons or $45 per ton in smaller quantities. Lower prices are available when you order at least 17.5 tons. With delivery in smaller quantities, crushed asphalt costs $72+ per ton or up to $100 per cubic yard. Crushed & recycled asphalt costĬrushed and recycled asphalt millings cost $25 to $50 per cubic yard, $10 to $27 per ton, or $0.50 to $2 per square foot without delivery. Recycled concrete aggregates last as long as natural stones. Leftover concrete and broken asphalt get crushed and recycled for a cheaper and more eco-friendly gravel driveway. Crushed concrete pricesĬrushed concrete costs $11 to $53 per ton, $16 to $75 per cubic yard, and $1 to $3 per cubic foot. This mix contains a dust binder for erosion-proof construction. Crushed class 5 gravel mix has a max rock size of 1". Sand and gravel pricesĬlass 5 gravel, or sand and gravel mix, costs $11 to $19 per ton or $15 to $25 per cubic yard. The cheapest crushed limestone is size #411, or quarry process that includes rocks from 0.75" to fine dust. Limestone is most readily available in light to pale-grey shades, and sometimes in dark-grey colors. Pile of crushed limestone gravel size 411 Crushed limestone prices mainly depend on the quantity.

home depot pea gravel

For smaller amounts, expect to spend $3 to $5 per bag or $125 per ton. Other names for it are "crusher run," "quarry process," "#411 gravel," "road stone," or "dense-grade aggregate." Crush and run gravel quarry process 411 up close Crushed limestone costĬrushed limestone costs $30 to $38 per ton, $1.59 to $2.00 per square foot, or $35 and $54 per cubic yard. This mixture combines limestone, trap rock, granite, crushed rock, sand, and stone dust. Prevents dirt from mixing with the top layer of gravelĭurable mixture of crushed stones that interlock well together when compactedĬrush and run gravel costs $24 to $34 per ton, about $50 per cubic yard, or $0.50 to $2.00 per square foot. Road base is also called "rock base," "road rock," "road gravel," "asphalt base (AB)," "aggregate base," and 3/4″ minus. Road base gravel costs $18 to $31 per ton, $25 to $62 per cubic yard, or $0.59 to $1.50 per square foot. Gravel moves around in rainy conditions and can sink with poor installation. Types include ballast lime-rock and white limestone. White or black colored gravel costs $120+ per ton or $3 to $10 per cubic foot when ordered in small quantities. Gravel is easy to maintain and install, doesn't crack, and works for landscaping or driveways. Gravel costs $0.50 to $2.00 per square foot, $40 per cubic yard, or $30 per ton on average.













Home depot pea gravel